/profile/6674191146/contact نهمین جشنواره‌ی سراسری داستان بانه آغاز شد - avijah ......... آویژه
X
تبلیغات
زولا
آویژه یعنی: خاص و خالص - پاک و پاکیزه
یکشنبه 7 آذر‌ماه سال 1389 ساعت 06:21 ب.ظ

                                       نهمین جشنواره‌ی سراسری داستان بانه آغاز شد


نهمین دوره جشنواره سراسری داستان بانه با حضور نویسندگانی از سراسر ایران و اقلیم کردستان عراق در سه بخش داستان کوتاه، مقاله و داستان کودکان به دو زبان کردی و فارسی در شهر بانه آغاز به کار کرد.

به گزارش بخش ادب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نهمین دوره جشنواره سراسری داستان بانه پس از وقفه‌ای سه‌ساله با رقابت 83 نویسنده از استان‌های سراسر ایران در روزهای هفتم تا نهم آذرماه جاری در شهرستان مرزی بانه در استان کردستان برگزار می‌شود.

مراسم افتتاحیه این جشنواره با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان، فرماندار بانه، شهردار بانه، مسؤولان محلی و با شرکت 206 میهمان، داستان‌نویسان، نویسندگان و پیشکسوتان ادبی سراسر ایران و کردستان عراق در سالن مجتمع فرهنگی - هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بانه برگزار شد.

در این مراسم که مناف ایران‌پناه مجری برنامه بود، ابتدا قباد میمنت‌آبادی - مدیرکل ارشاد استان کردستان - به سخنرانی پرداخت. سپس پیام علیرضا شهبازی - استاندار کردستان - توسط مسعود منصوری - فرماندار بانه - خوانده شد. در ادامه، فؤاد جهانی - دبیر اجرایی جشنواره - با ارائه گزارشی از روند برگزاری نهمین دوره جشنواره سراسری داستان بانه، از دست‌اندرکاران این جشنواره تقدیر و تشکر کرد.

در بخش دیگری از مراسم، فیلم کوتاهی به کارگردانی رحیم ذبیحی درباره جشنواره به نمایش درآمد و موسیقی اصیل کردی به خوانندگی قادر قادری از بانه اجرا شد.

در ادامه مراسم تک‌نوازی دف توسط سامان حسینی اجرا شد و در پایان، انیمیشن «مترسک مارس» به کارگردانی رضا محمدی به نمایش درآمد.

در نهمین دوره جشنواره سراسری داستان بانه، چهره‌هایی همچون عباس عبدی، محمدرضا گودرزی، احمد عزیزی، احمد قاضی، فتاح امیری، حسین شیربیگی از ایران و توانا ئه‌مین از کردستان عراق حضور خواهند داشت.

دبیرخانه دائمی جشنواره داستان بانه پیش‌تر در فراخوانی با عنوان «داستان تجربه دیگری است از زندگی که تجربه نکرده‌ایم» خواستار شرکت داستان‌نویسان و اهل قلم سراسر ایران در این دوره از جشنواره شده بود. در پایان مهلت دریافت آثار، تعداد 716 داستان، 25 مقاله و 126 داستان کودکان در دو بخش کلی فارسی و کردی به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد.

درآمدی بر ادبیات داستان و نحوه داستان‌نویسی، و مفهوم و محتوا در داستان معاصر کردی از محورهای مقالات نهمین دوره جشنواره سراسری داستان بانه است. اعضای هیأت بازخوان بخش داستان کردی و فارسی این جشنواره، متشکل از: ناهید عرجونی، عطا نهایی، قاسم ملااحمدی، مراد اعظمی، یونس رضایی، ناصر یزدانی، محمدصالح سوزنی و محمد رحیمیان پس از بررسی و بازخوانی متون کلیه آثار ارسالی، نظر خود را اعلام کرده و در نهایت تعداد 36 داستان کردی و 36 داستان فارسی به مرحله پایانی راه یافتند.

همچنین اعضای هیأت بازخوان و داوران بخش کودکان و بخش مقاله نهمین دوره جشنواره سراسری داستان بانه متشکل از: محمدصدیق کریم پور، شریف محمدی، بختیار احمدی ، فریا یونسی و فؤاد جهانی پس از بازخوانی و بررسی کلیه آثار ارسالی، تعداد هفت داستان کودکان شامل چهار داستان فارسی و سه داستان کردی و همچنین چهار مقاله را برای شرکت در بخش پایانی انتخاب کردند که در روزهای برگزاری جشنواره خوانده می‌شوند.

اعضای هیأت داوران بخش داستان کردی و فارسی نهمین دوره جشنواره سراسری داستان بانه، فتح‌الله بی‌نیاز، عطا نهایی، فرشته توانگر، مراد اعظمی و یونس رضایی هستند.

از سوی دیگر، گروه منتقدان بخش داستان کردی و فارسی نهمین دوره جشنواره سراسری داستان بانه، جواد جزینی، مراد اعظمی، محمدرضا گودرزی، ناصر یزدانی، عطا نهایی ، رضا نجفی و محمدصالح سوزنی هستند.

نهمین دوره جشنواره سراسری داستان بانه در دو بخش مسابقه و جنبی و به دو زبان کردی و فارسی به مدت سه روز در شهر بانه ادامه خواهد داشت. در روزهای برپایی این جشنواره، برنامه خوانش داستان‌های کردی، فارسی، مقاله و داستان‌های بخش کودکان در شش نشست پیاپی در سه نوبت صبح، عصر و شب در سالن مجتمع فرهنگی - هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر بانه برگزار می‌شود.

همچنین در بخش جنبی جشنواره، شب داستان کردی و فارسی و دو نشست علمی، ادبی و نقد با

حضور میهمانان، نویسندگان و اهل قلم برگزار خواهد شد.

بر اساس این خبر، نویسندگان و علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیش‌تر به پایگاه اینترنتی این جشنواره www.banefestival.com مراجعه کنند.

در کنار این جشنواره نمایشگاهی از آثار صنایع دستی و گردشگری و هدایا و سوغات استان کردستان و همچنین نمایشگاه تازه‌های کتاب در گالری مجتمع فرهنگی - هنری اداره ارشاد اسلامی شهرستان بانه برپا می‌شود که به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت.

نهمین دوره جشنواره سراسری داستان بانه از سوی مؤسسه ادبی، فرهنگی، هنری شهرستان بانه و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بانه و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان و با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد ادبیات داستانی ایران، فرمانداری شهرستان بانه، نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان بانه و گروه سرمایه‌گذاری مجتمع تجاری سان سیتی (شهر آفتاب) بانه در مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان بانه در استان کردستان برگزار می‌شود.

http://www.clickchi.com/index.php?refer=ileya

مترجم سایت

مترجم سایت